یونولیت سقفی

یونولیت سقفی یا پلاستوفم به نوعی از مسالح ساختمانی گفته میشود که جهت قالب بتن ریزی سقف های تیرچه مورد استفاده قرار میگیرد . مواد اولیه این نوع مسالح پلی استایرن انبساطی میباشد که در صنعت ساختمان گرید کندسوز آن مورد تایید استاندارد بوده و بصورت معمول مورد استفاده قرار میگیرد.یونولیت های سقفی بطور متداول در دو سایز مختلف در سقف ها استفاده میشوند نوع اول با ابعاد اسمی 25*50*200 سانتیمتر میباشد که در سقف های با تیرچه بتنی مورد استفاده است و نوع دیگر با ابعاد 66*25*100 در سقف های با تیرچه فلزی یا باصطلاح کرومیت مورد استفاده قرار میگیرد.


یونولیت سقفی استاندارد

سازمان استاندارد ایران با توجه به فراگیر شدن استفاده از یونولیت سقفی استانداردی درزمینه تولید فوم سقفی گرد آوری کرده که با عنوان 11108 مربوط به پلی استایرن انبساطی و فرآورده های حاصل از آن میباشد. در این استاندارد تمامی مشخصات بلوک سقفی با جزییات مشخص شده که شاخص ترین آنها حد اقل چگالی 12 کیلوگرم بر متر مکعب میباشد و شاخص مهم دیگر آن گرید کندسوز بودن آن است که مشخصا گرید E است. یونولیت عمران گستر از سال 88 موفق به اخذ استاندارد شد و با برخورداری از آزمایشگاه مجهز استاندارد مرغوبترین بلوک های سقفی را تولید می کند

یونولیت کندسوز چیست

مواد پلی استایرن انبساطی در دو نوع اشتعالزا و غیراشتعالزا عرضه میشود . که کاربری نوع اول صنعت بسته بندی بوده و طبق استاندارد در ساختمان ها استفاده از آنها ممنوع است. این نوع یونولیت با کمترین تماس شعله مشتعل شده و آتش را انتقال میدهد همچنین دود سیاه رنگ غلیظ و بسیار سمی تولید می کند. اما نوع دمو با تماس آتش فقط ذوب شده و دود آن مانند نوع قبل غلیظ و سیاهرنگ نیست.

-متراژ گار 2- نوع تیرچه(کرومیت یا بتنی) 3-چگالی مورد نظر (استاندارد 12 کیلوگرم بمتر مکعب)

یونولیت اشتعالزا با تماس با شعله شعله را انتقال داده و دارای دود بسیار غلیظ و سیاهرنگ میباشد اما یونولیت کندسوز فقط آب می شود.

طبق آیین نامه استاندارد 11108 پخ یونولیت باید 9*9 سانتیمتر باشد ولی در موارد خاص مثل سازه هایی با تیرچه دوبل درصورت سفارش مشتری امکان کوچکتر کردن پخ وجود دارد و درصورت سفارش مشتری تولید خواهد شد

بله. مقدار یونولیت برش خورده از پخ ها و کناره های یونولیت که حدودا 5 درصد حجم یونولیت را دارند دوباره به قالب برگشته و استفاده میشوند ولی از این مقدار بیشتر باعث افت کیفیت و شکنندگی یونولیت می گردد.

یونولیت از چگالی 6 کیلوگرم تا 12 کیلوگرم بر متر مکعب تولید میشود که پرکاربرد ترین آنها 6 و 7 میباشد.

چگالی 6 دارای وزن 1200 گرم چگالی 7 وزن 1500 گرم چگالی 8 وزن 1600 گرم چگالی 9 وزن 1800 گرم و چگالی 10 وزن 2000 گرم و چگالی 12 وزن 2300 گرم.

هر خاور یونولیت 150 عدد یونولیت مخصوص تیرچه بتنی ظرفیت دارد و نیز هر خاور 180 عدد یونولیت کرومیت ظرفیت دارد. هر کانتینر 350 عدد یونولیت تیرچه بتنی و یا 520 عدد کرومیت بارگیری می کند

دانه های پلی استایرن انبساطی بدلیل متساعد شدن گاز پنتان موجود در هسته مواد پس از تولید اولیه 10 در صد وزن خود را تا 72 ساعت از دست میدهند از اینرو مثلا یونولیت 1200 گرمی بعد از 72 ساعت 100 گرم از وزن خود را از دست می دهد . البته لازم به ذکر است که با کم شدن وزن به هیچ وجه مقاومت فشاری آن تغییر نمیکند .

خیر . ملاک اصلی یونولیت مقاومت فشاری آن میباشد ولی بدلیل اینکه محاسبه این پارامتر شرایط آزمایشگاهی لازم دارد از این رو چون وزن یونولیت نسبت مستقیم با مقاومت فشاری آن دارد ، بصورت عرفی معیار بازار وزن آن شده.

ابعاد واقعی فوم مخصوص تیرچه بتنی 48*24*197 میباشد که به اصطلاع 25*50*200 میباشد و ابعاد واقعی یونولیت کرومیت نیز 24*64*100 می باشد نشیمنگاه یونولیت نیز برای بتنی 42 سانتیمتر و برای کرومیت 58 میباشد