یونولیت چیست؟

یونولیت چیست؟

یونولیت یا پلی استایرن انبساطی یک ماده پلیمری پلاستوفومیک است که از دانه های جامد پلی استایرن تشکیل شده است.

بطور کلی یونولیت برای استفاده های بسته بندی و عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرد

دانه های پلی استایرن از مواد زیر ساخته میشوند:

  • استایرن که ساختار سلولیو مولکولی یونولیت را تشکیل میدهد
  • گاز پنتان بعنوان عامل پف زا (BLOWING AGENT)مورد استفاده قرار میگیرد

استایرن و پنتان هر دو ترکیبات هیدروکربنی هستند که از محصولات جانبی نفت و گاز بدست می آیند . یونولیت وزن بسیار کمی دارد . نواخت انتقال حرارت بسیار پایینی دارد و در مقابل نفوذ رطوبت مقاومت نسبتا خوبی دارد . همچنین یونولیت خاصیت ارتجاعی و بالشتکی بسیار بالایی دارد .یکی از مهمترین محدودیت های عملیاتی استفاده از یونولیت حداکثر دمای عملیاتی نسبتا پایین آن یعنی 80درجه سانتیگراد میباشد . خصوصیات فیزیکی  یونولیت برای قرار گرفتن طولانی مدت دما تغییر نمیکند ( یعنی حداکثر 167 درجه کلوین/75 درجه سانتیگراد).

مقاومت شیمیایی  پلی استایرن انبساطی تقریبا برابر ماده اولیه تشکیل دهنده آن یعنی مونومر استایرن هست.

برخی از تولید کنندگان پلی استایرن انبساطی در ایران عاتند از

پتروشیمی اسنوا اصفهان – پتروشیمی پترومل آمل – پتروشیمی بانیار گرگان- پتروشیمی تبریز

یونولیت ( بلوک پلی استایرن انبساطی ) چگونه تولید می شود؟

تبدیل پلی استایرن قابل انعطاف به پلی استایرن منبسط شونده در 3 مرحله اصلی انجام میشود

۱- مرحله اول پپیش انبساط (PREE EXPANTION)

۲- مرحله بلوغ

۳- مرحله آخر تثبیت و قالب گیری

پلی استایرن تولیدشده از  ستایرن موجود در پالایشگاه نفت خام  تولید میشود برای تولید نوع منبسط شونده این ماده با ماده پف زاآغشته میشود . گرانول آغشته به ماده پف زا که همان گاز پنتان است در دمای 90 درجه سانتیگراد بخار آب به اصطلاح پیش پخت میشود و پایه مواد ترموپلاستیک به 20 تا 50 برابر اندازه اصلی خود میرسد . پس از آن گرانول ها به مدت 6 تا 12 ساعت در سیلوهای خشک و گرم ذخیره شده و به آنها اجازه میدهند تا به مرحله تعادل میرسند. سپس دانه  به قالب منتقل میشوند تا فرم های متناسب با کاربرد تولید  شوند.

درطول مرحله نهایی دانه های تثبیت شده در قاب بلوک های بزرگ قالب میشوند و به شکل های سفارشی طراحی میشند.

یونولیت را میتوان با اضافه کردن مواد بازدارنده شعله ه شکل غیر اشتعالزا  یا flameless اصلاح کرد و استفاده آن در بخش صنعت ساختمان را توجیه پذیرترنمود

خواص کلیدی یونولیت یا پلی استایرن

  • نگهداری و صرفه جویی انرژی
  • مقاومت بسیارخوب در مقابل گرما و حرارت
  • پایداری شیمیایی
  • مقاومت در مقابل باکتری
  • مقرون به صرفه به لحاظ اقتصادی
  • مقرون به صرفه از نظر مالی
  • پایداری اندازه و قدرت تاثیرگذاری بالا

خصوصیات حرارتی یونولیت

یونولیت بخاطر ساختار مولکولی بسته و داشتن 98 درصد هوا رسانایی گرمایی بسیار کمی دارد و هوای محبوس شده در سلول های یونولیت رسانایی حرارت  بسیار پایین و ضعیفی ایجاد می کند از این رو یونولیت خواص حرارتی فوق العاده ای جهت کف سازی  در ساختمان ها را تامین میکند. میزان هدایت حرارتی یونولیت با چگالی(دانسیته) حدودی 20 کیلوگرم برمترمکعب  تقریبا 0.037 درجه سانتیگراد می باشد که در مقایسه سایر پلمیر ها و حتی موادی مثل پشم شیشه و پشک سنگ که اغلب برای عایق استفاده میشوند  بسیار پایین تر است .

استاندارد ASTM C578 برای عایق های حرارتی پلی استایرن طراحی شده  و به ویژگی های عملکرد یونولیت در کف سازی اشاره دارد. که از آن در صنعت ساختمان استفاده میشود.

در کل با افزایش  تراکم ویژگی های مقاومتی یونولیت افزایش میابد و با این حال در کاربرد ضربه گیری با پردازش هندسی و تغییرات در شکل به نتایج بهتری در مورد ضربه گیری یونولیت دست خواهیم یافت.

خرید یونولیت از تولیدی

بهترین کیفیت و مشاوره رایگان

پایداری ابعادی یونولیت

یونولیت در طیف وسیعی از عوامل محیطی پایداری ابعادی فوق العاده ای ارائه می دهد و باتوجه به غییرات زیر 2 درصد در استاندارد  ASTM D2126   قرار میگیرد.

تراکم (kg/m3)

استرس @ 10٪ فشرده سازی (psi)

مقاومت خمشی (psi)

مقاومت کششی (psi)

مقاومت برشی (psi)

16

13

29

31

31

24

24

43

51

53

32

30

58

62

70

40

42

75

74

92

48

64

88

88

118

52

67

105

98

140

64

80

125

108

175

مقاومت دی الکتریک یونولیت ( مشخصه الکترونیکی پلی استایرن انبساطی)  

مقاومت الکتریکی یونولیت در محدوده فرکانس 100تا 400mhz  در دانسیته های 20 تا 40 کیلوگرم بر مترمکعب برابر با 2 کیلوولت بر میلمتر میباشد و ای خصوصیت استفاده از یونولیت را در صنایع نظامی حساس مجا بهاتفاده می نماید

جذب آب یونولیت

یونولیت با حتی غوطه ور شدن در آب مقدار کمی رطوبت جذب می نماید و از آنجا که ساختار سلولی گرانول های یونولیت کاملا ضد آب هستند رطوبت و آب فقط مقدار کمی در کانال های خالی بین گرانول ها نفوذ میکند .

 

مقاومت در برابر آب و هوا و طول عمر یونولیت 

یونولیت در مقابل نورآفتاب شدید فقط کمی تغییر رنگ میدهد و ساختاگانولی آن تغییر چندانی نمیکند و آسیبی نمیبیند. درانحت خاصیت های عایق بودن و مقاومت مکانیکی آن هیچ تغییری نخواهند کرد

مقاومت در برابر آتش

یونولیت در حالت عادی شعله میگیرد  ولی با اضافه کردن افزودنی های خاص انتقال شعله آن بصورت قابل توجهی کم خواهد شد

بازیافت پذیر بودن یونولیت

از یونولیت ضایعات در مصارف مختلفی می توان استفاده کرد . یکی از مهمترین کاربرد های آن تولید چسب های puمورد استفاده در صنعت تولید کیف و کفش است. در سال های اخیر استفاده های جدیدتری از ضایعات یونولیت مورد نظر قرار گرفته که یکی از اصلی ترین آنها استفاده در تولید فیلتر های کربنی است. همچنین با ذوب مجدد پلی استایرن و تبدیل آن به گرانول تبدیل به مواد استایرن پایه میشود که در صولید ژئو ممبران ها و مصارف تخصص دیگیری از آن استفاده میشود

بهترین کیفیت و مشاوره رایگان